Zavítal k nám Najväčší Slovák

Okrem sv. Mikuláša nás dňa 6.12.2021 na Gymnáziu sv. Františka Assiského v Levoči poctil svojou návštevou aj Najväčší Slovák a zdržal sa tu vyše týždňa! Neveríte? Tu je správa aj fotografie:

Najväčší Slovák! Že neviete o koho sa jedná? No predsa o Milana Rastislava Štefánika, víťaza celonárodnej ankety Najväčší Slovák, organizovanej RTVS v roku 2019.

V čase zatvorených múzeí, galérií a kultúrnych inštitúcií sme využili možnosť prezrieť si na našej škole celoslovenskú putovnú výstavu pod názvom:  „M. R. Štefánik – Stopy života“ , ktorá po Brezovej pod Bradlom, Piešťanoch, Nitre, Spišskej Novej Vsi, Spišskej Belej, Kežmarku, Gelnici doputovala aj do Levoče. Vďaka Spoločnosti M. R. Štefánika, autorke výstavy PhDr. Ružene Kormošovej, PhD. sme sa prostredníctvom 9 veľkorozmerných roll-upov (výsuvných plagátoch na stojanoch), scenára výstavy a našej sprievodkyni – vyučujúcej dejepisu PhDr. Soni Pollákovej dozvedeli viac o človeku, ktorý patril k hlavným aktérom vzniku Československej republiky v roku 1918. Okrem známych faktov, pútavo doplnených vzácnymi a jedinečnými fotografiami dokumentujúcimi život, prácu i vedeckú činnosť M.R. Štefánika, sme sa dozvedeli o tomto človeku aj menej známe veci, ktoré nás neraz milo prekvapili, či vyvolali úsmev i úžas.

Vedeli ste napríklad, že M.R. Štefánik…

  • v roku 1893/1894 mal na vysvedčení v Šoproni samé jednotky a sólovú trojku z telocviku?
  • dokázal 6-krát vystúpiť na najvyšší vrch Európy Mont Blanc (4 807 m), strávil na vrchole Európy spolu 46 dní a na dlhé obdobie sa stal pravdepodobne prvým slovenským horolezcom v Alpách?
  • uskutočnil dve cesty okolo sveta a navštívil okrem Antarktídy všetky svetadiely?
  • že položil základy leteckej meteorológie a vojenskej meteorologickej služby vo Francúzsku?
  • že mohyla na Bradle, kde je pochovaný, je postavená zo spišského travertínu a kamene na stavbu opracovávala a dodala rodina Miglieriniovcov zo Spišských Vlách?
  • že dodnes žijú v Levoči blízki príbuzní rodiny M.R. Štefánika?

Aj napriek tomu, že M. R. Štefánik nevynikal telesnou výškou (meral len 164 cm) a jeho hendikepom bolo aj pomerne chatrné zdravie, je tento muž dodnes inšpiráciou pre všetkých svojou pracovitosťou, dôslednosťou, láskou k rodisku, úctou k ženám, ale aj svojou vzdelanosťou, jazykovou zdatnosťou, diplomatickým taktom či príslovečnou skromnosťou.

Ďakujeme za možnosť zhliadnutia tejto jedinečnej výstavy priamo u nás na Gymnáziu sv. Františka Assiského v Levoči a tešíme sa na ďalšie stretnutia s ľuďmi, ktorých nás určite budú svojím životom inšpirovať, motivovať a posúvať vpred.

                                                                       Študenti Gymnázia sv. Františka Assiského Levoča

Natália Bajtošová | 14.12.2021 14:40:33 | Škola