Ivan „Tuli“ Vojtek

Byť šašom??? Áno, aj na celý život, lebo on jediný môže povedať kráľovi do očí vždy pravdu.“ Utorkové dopoludnie bolo neobvyklé návštevou zabávača a člena činohry Slovenského národného divadla, herca Ivana Vojteka. V školskej telocvični zabavil žiakov svojou spontánnou talkshow, v ktorej prezradil dôvod svojej návštevy Levoče, kto boli žŕďky jeho profesijného života i prečo začal chudnúť.

Umelec v  60-minútovej talkshow, ktorú sme nazvali „Krížom-krážom herectvom, kulinárstvom, športom na charitatívnom bicykli“, prezradil o sebe aj viacero detailov – vek, váhu, záľuby  i to, že sa považuje za manžela – veterána. S bázňou a obdivom spomínal na svojho spolužiaka a neskôr režiséra Jozefa Bednárika, vysokoškolských pedagógov i hereckých kolegov, priznal neopakovateľné pocity pri diváckom potlesku.

Na svojom hereckom kumšte považuje za najťažšie a zároveň najkrajšie rozosmiať diváka, ale tak, aby vzápätí začal premýšľať o tom, na čom sa pred chvíľou smial. Rešpekt na javisku pred detským divákom si udržiava dodnes. A presne tak sa ho hlboko dotýka bezmocnosť  pri zásahu civilizačných chorôb, keď trpia najmenší. A niekoľkokrát zdôraznil jedno zo svojich životných kréd: „Charita sa dá robiť len srdcom,  alebo to tam je, alebo to tam nie je…“

Natália Bajtošová | 4.11.2014 21:31:28 | Fotogalérie, Študenti